Co jest najważniejsze w mlm: firma? produkt? człowiek? A może coś innego?

Działając w branży MLM już od dłuższego czasu, miałem okazję wielokrotnie obserwować rozważania, co jest najważniejsze w tym biznesie.
Najczęściej na pierwszym planie w mlm pojawiają się trzy elementy: firma, produkt/usługa oraz człowiek czyli partner biznesowy.

co jest najważniejsze w mlm

Czy to jednak wszystko?

Z pewnością nie jednak te trzy elementy przewijają się najczęściej w rozważaniach i obiekcjach jakie można usłyszeć od wielu osób.

Spróbujmy rozważyć dostępne możliwości.

Jak ważna jest firma mlm?

Bardzo ważna i powinna spełniać kilka podstawowych aspektów, abyśmy mogli mówić o stabilności biznesu, jaki budujemy podejmując z nią współpracę.
Dobra, sprawdzona firma, właściciel/e których można „wygooglować” posiadający odpowiednie doświadczenie w branży, siedziba firmy – to wszystko jest bardzo istotne. A skoro mowa o siedzibie, to od siebie dodałbym, iż naprawdę warto skupić się na naszych polskich firmach, działających na lokalnym rynku.
Dlaczego?
Z prostej przyczyny: podlegają polskiemu prawu, znają realia rynku krajowego i potrafią się dostosować do zachodzących zmian. Nie jest to oczywiście warunek lecz warto rozważyć ten wariant.

O wyborze firmy wypada stworzyć osobny materiał, aby dokładniej przyjrzeć się wszystkim możliwym opcjom.

Skoro jesteśmy przy firmie, należy poruszyć sprawę produktu czy usługi. Jest on/ona ściśle powiązana z działalnością firmy.

Najistotniejszą sprawą jest występowanie produktu czy usługi, który otrzymujemy lub do którego posiadamy dostęp. Skoro uiszczamy opłatę, skoro za coś płacimy, musimy to otrzymać.

Zdaję sobie sprawę, że obecnie duża grupa produktów czy usług jest jedynie wirtualna, jednak musi istnieć aby odróżnić biznes mlm od systemu piramidy finansowej. Trzeba koniecznie się temu przyjrzeć aby nikt nie obiecywał nam rzeczy istniejących jedynie w fikcyjnym środowisku lub wirtualnej rzeczywistości i nie posiadających odniesienia do realnego świata.

Można na ten temat prowadzić długie rozważania, jednak w tym artykule chciałbym podkreślić jedynie to, aby pamiętać jedno: wykładamy prawdziwe pieniądze, dbajmy o otrzymanie prawdziwego produktu czy usługi.

Jak ważny jest produkt w mlm? Dość obszernie omawiałem ten problem w POPRZEDNIM ARTYKULE jednak przypomnę, że zwykle jest on bardzo dobrej jakości w przystępnej cenie.

Aby osiągać dobre wyniki w budowaniu biznesu mlm, powinniśmy utożsamiać się z produktem, który oferujemy, dzięki któremu otrzymujemy prowizję.
Powinniśmy być ambasadorem marki, korzystać z tego, do czego namawiamy inne osoby, znać wszystkie atrybuty i umieć go właściwie zaprezentować.

Czy jednak produkt jest najważniejszy?

Z pewnością wiele osób nie zgodzi się ze mną, lecz moim zdaniem NIE, nie jest najważniejszy. Znam z doświadczenia przypadki, gdy firma zmieniła profil oraz sytuacje przejścia z biznesu mlm na tradycyjną dystrybucję. W takim przypadku zdecydowana większość struktur konsumenckich ulegała rozpadowi, gdyż opierała się na produkcie, który z dnia na dzień przestał być produkowany.

Produkt znika a grupa wciąż działa, czy to możliwe?
TAK, ale pod warunkiem, że budowanie biznesu opierało się na ludziach, na łączących ich relacjach, na ścisłej współpracy, biznesowej zależności.

Gdy wspólny zespół tworzą osoby, które łączy nie tylko firma czy produkt lecz wzajemna więź zwana często biznesową przyjaźnią, będą one ze sobą działać w każdych warunkach.
To właśnie dlatego marketing sieciowy nazywany jest biznesem relacji, biznesem ludzi a nie produktu, firmy czy planu wynagrodzeń.

Należy pamiętać, że niewiele ponad 40% osób rozpoczyna biznes mlm ze względu na finanse. Niemal tyle samo wchodzi do tego biznesu właśnie dla innych ludzi, dla zrozumienia, dla pozytywnej energii, dla znalezienia osób do siebie podobnych, które łączy nie kasa a emocje.

Nauczony wieloletnim doświadczeniem popartym doświadczeniami innych osób działających wiele lat w marketingu sieciowym, śmiem twierdzić, że to właśnie człowiek jest w tym biznesie najważniejszy. Ważny jest fajny produkt, ważna jest stabilna pewna firma, istotny jest plan wynagrodzeń i wsparcie szkoleniowe, jednak bez człowieka ten biznes stałby się pustym handlem towarami czy usługami, a nie wspaniałym wytworem końca XXw.
To właśnie człowiek nadaje wyjątkowy charakter temu przedsięwzięciu a łączące wszystkich relacje stanowią gwarancję sukcesu.

Czy każdy musi się ze mną zgodzić?

Oczywiście, że nie i tak pewnie się stanie, gdyż odbieramy wszystko subiektywnie. Sami ustalamy swoje wartości i kształtujemy wyobrażenie o tym biznesie. Nie przypisuję sobie monopolu na nieomylność jednak moje zdanie jest zdaniem bardzo wielu networkerów działających w tej branży od wielu wielu lat.

Czy mogą się mylić?
Pewnie mogą ale dzięki temu przekonaniu osiągają swoje cele i należą do najlepszych w branży. Z pewnością warto podążyć ich drogą.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najlepszy produkt w mlm: czy istnieje coś takiego?

Działam w marketingu sieciowym już kilka lat, jednak wciąż jeszcze nie zaakceptowałem kilku rzeczy w tym biznesie. Jedną z nich...

Zamknij